AJALUGU

AJALUGU

TÄNAPÄEV

TÄNAPÄEV

MUUSEUM

MUUSEUM

ÜRITUSED

ÜRITUSED

AVALEHT

Valge Daam aknal

Valge Daami legend

Haapsalu toomkiriku lõunaseina külge ehitatud ümmarguse ristimiskabeli aknale ilmub augusti täiskuuöödel naisterahva kuju, keda on hakatud nimetama Valgeks Daamiks. Kuidas ja miks see naine ennast juba sajandeid kabeliaknal ilmutab, räägib legend järgmist:
Keskajal, kui siinmail Saare-Lääne piiskop valitses, pidid kõik toomhärrad kloostri seaduse järgi kasinalt elama ja naistele oli piiskopilinnusesse tulek surmaähvardusel ära keelatud. Juhtus aga nii, et ühe toomhärra ja Eesti soost tütarlapse vahel puhkes kirglik armastus. Et noored teineteise läheduses igatsesid olla tõi toomhärra tütarlapse poisirõivastes kirikukoori lauljaks. Kauaks ajaks jäi see saladuseks, aga ühel päeval tuli pettus siiski avalikuks. Piiskopi kohtuotsus oli ränk: toomhärra heideti linnuse vangikongi nälga surema ja tütarlaps müüriti elusalt poolelioleva ristimiskabeli seina. Õnnetu naise kaeblemine oli kostnud veel mitu päeva kuni ta kustus. Aga naise hing ei saanud rahu ja nii ta käib juba sajandeid oma armastatud meest ristimiskabeli aknal leinamas, armastuse surematust tõestamas.
 

Valge Daami lavastused

Anneli Aken

Eesti kuulsaimat legendi Valgest Daamist on teatrikeelde tõlgitud päris mitu korda. Ajalehe Lääne Elu 20. juuli 1937 numbrist võib lugeda toonase etenduse kohta väga karmi kriitikat. Õnneks on kõigil hilisematel lavastustel paremini läinud.

Järjepidev suveteatritraditsioon sündis 1979. aastal, mil Haapsalu linn tähistas oma 700. sünnipäeva. Pikki aastaid oli rahvateatri Randlane vabaõhulavastus "Haapsalu legend" ainulaadne mitte ainult Eestis, vaid seda käidi vaatamas kõikjalt üle Nõukogude Liidu. Esimese lavastuse näitejuht, Randlase asutaja Erich Jaansoo on ühele 1980. aasta alguse kavalehele märkinud ühe laupäeva külastajate arvuks 11 tuhat inimest.
Üle kümne aasta mängukavas püsinud Paul Kilgase näitemäng Ilmar Tammuri lavastuses oli kohalikele elanikele nagu omaette riitus, seal lihtsalt pidi korra aastas käima - kes Gennadi Tanieli muusikat nautimas, kes sõprade mängule kaasa elamas.

Ajad muutusid ja vabadus saabus. Tihenevas suveteatrite konkurentsis ellu jäämiseks pidi Valge Daami meeskond pingutama ning publikule värsket ja vaheldusrikast pakkuma. Alates 1991. aastast on lavastused vahetunud iga 1-3 aasta järel.

Etendustega on kas laval või lava taga seotud olnud üle tuhande inimese, mitmed Haapsalu harrastusnäitlejad - Vello Nõupuu, Enn Punnek, Erich Jaansoo jpt - on kaasa löönud peaaegu kõigis lavaversioonides. Igal aastal saavad juulis-augustis kokku 50-60 erinevas vanuses läänlast, et ühise perena teatriime nähtavaks teha. Daam on kutsunud koju ka Haapsalust pärit kutselisi teatritegijaid - Andres Lepik, Elle Kull, Sepo Seeman, Karin Rask-Lätsim, Raul Tammet, Ago-Endrik Kerge.

2012 kirjutatakse kroonikasse 12 esietendus.


1979
„Haapsalu legend“
Libreto Paul Kilgas, lavastaja Ilmar Tammur, muusika Gennadi Taniel, kunstnik Voldemar Peil
Valge Daami osas Anne-Mari Vaas, hiljem Pille Talvar.

1991
„Valge Daam”
Mihkel Tiks, helilooja Urmas Sisask, lavastaja Neeme Kuningas, kunstnik Riina Vanhanen.
Valge Daami osas Monika Kasonen.

1995
„Haapsalu legend”

Libreto Paul Kilgas, lavastaja Mauri Kuosmanen, muusika Gennadi Taniel, kunstnik Riina Vanhanen.
Valge Daami osas Monika Kasonen.

1998
„Taani prints ja Valge Daam”

Idee Hardi Volmer, Ott Sandrak, libreto Villu Kangur, Ilmar Trull, lavastaja Hardi Volmer, muusika Roald Jürlau, kunstnik Omar Volmer.
Valge Daami osas Janne Beeren.

2001
„Legend Haapsalu Valgest Daamist"

Libreto Paul Kilgas, Kaarel Kilvet, Juhan Saar, lavastaja Kaarel Kilvet, muusika Peeter Konovalov, kunstnik Silver Vahtre.
Valge Daami osas Annika Mihkelson.

2003
„Legend Valgest Daamist”
Libreto Andreas W, lavastaja Jarmo Karing, muusika Sen & Max ja ansambel Melotrap, kunstnikud Piret Räni ja Andres Rattasepp
Valge Daami osas Karin Rask (Lätsim).

2004
"Valge Daam"

Lugu ja lavastus Ago-Endrik Kerge, kunstnik Liina Pihlak, muusikaline kujundus Viive Ernesaks, koreograaf Janek Savolainen.

2005
"Valge Daam läbi aegade"

ehk kontsertentendus parimatest katkenditest 1979-2003.

2006
"Võõras"

Lavastaja Andres Lepik, käsikiri Peeter Volkonski, muusika: viisid Creedence Clearwater Revival, laulutekstid Peeter Volkonski, live esitus ansamblilt Melotrap, kunstnik Priit Pangsepp 
Valge Daami osas Marin Mägi-Efert.

2008
"Legend Valgest Daamist ehk saamise lugu"
Käsikiri Paul Kilgase ainetel ja lavastus Indrek Pangsepp, muusikaline kujundus Arno Suislepp ja Sirje Kaasik, kunstnik Erno Võsa, kostüümikunstnik Margit Saarsoo.

2010
"Valge Daam"
Käsikiri Johanna Enni von zur Mühleni novelli järgi Margo Teder ja Katariina Lauk, lavastaja Margo Teder, muusika Rivo Laasi, kunstnikud EKA stsenograafiatudengid, lava ja kostüümide teostus Indrek Pangsepp ning Margit ja Moonika Saarsoo.
Valge Daami osas Katariina Kabel.

2012
"Mängime Valget Daami"
Käsikiri Enn Vetemaa ja Erki Aule, lavastaja Erki Aule, kunstnik Eve Ormisson, muusikaline kujundus Üllar Priks (Ugala teater).
Valge Daami osas Teele Jurtom.
Esietendus 3. augustil 2012.

2013 ja 2014
"Valge Daami saladus"
Libreto Anneli Aken, helilooja Toomas Lunge, liikumisjuht Kai Tarmula, Valge Daami osas Maarja Sukles.
Esietendus 23.august 2013


Lavastuste ajaloost ja uute lavastuste sünnist saab lugeda Valge Daami päevikust aadressil
http://valgedaam.wordpress.com

Andrus Kivirähk "Valged daamid"


Daamid: Katrin Saukas ja Liis Haab.
Lavastus: Merle Karusoo, Pille Jänes, Urmas Lattikas, Priidu Adlas.
Teater R.A.A.A.M.
Haapsalu piiskopilinnuse konvendihoone terrassil suvel 2011 ja 2012.

VALGE DAAM

> Valge Daami monoloog